Czyszczenie piaskowca

Czyszczenie piaskowca

Trudna sztuka czyszczenia delikatnego kamienia. Ceny czyszczenia tego materiału mają dość spory rozrzut cenowy wśród wykonawców zajmujących się tym tematem. Skąd zatem biorą się takie różnice? Przede wszystkim kamień będący tak chętnie wybierany przez naszych zleceniodawców może posiadać w swojej strukturze różnorakie zabrudzenia. Z racji swojej delikatności i kruchości powinien być czyszczony przez doświadczone firmy niewielkim ciśnieniem (zazwyczaj jest to ciśnienie nie przekraczające 100 bar wodą o temparaturze wody przynajmniej 98 C).

Wiadomo że im wyższa temperatura wody pod ciśnieniem tym lepiej. Zdecydowanie warto używać wyższej temperatury i niższego ciśnienia. W większości wypadków czyszczenie samą gorącą wodą nie pozwoli na uzyskanie zadowalających efektów, trzeba także wspomagać się dość pokaźną baterią środków chemicznych dobieranych w zależności od rodzaju zabrudzenia. Inne preparaty chemiczne potrzebne są do czyszczenia zabrudzeń na piaskowcu w centrum miast, z kolei zupełnie inne znajdą zastosowanie w czyszczeniu piaskowca w miejscach zacienionych , w pobliżu drzew czy zbiorników wodnych. Zdarza się że piaskowiec posiada na swojej powierzchni oba rodzaje zabrudzeń.

Czyszczenie piaskowca to proces bardzo pracochłonny, także nakład pracy, paliwa i środków jest niewspółmiernie wyższy niż w przypadku czyszczenia innych powierzchni. Bywa że podczas jednej dniówki uda nam się oczyści niewielki skrawek kamienia. Zabrudzenia biologiczne wymagają wielokrotnej aplikacji preparatów penetrujących  strukturę kamienia, należy pamiętać że sine często często czarne zanieczyszczenia nie występują jedynie na powierzchni piaskowca, a znajdują się także głęboko w kamieniu. Czy metoda czyszczenie piaskowca wodą pod ciśnieniem jest najlepsza?

Na to pytanie ciężko odpowiedzieć jednym zdaniem, na pewno jest to jedna z najdelikatniejszych metod. W przypadku płyt o ryflowanej powierzchni dość dobrze sprawdza się metoda strumieniowo-ścierna (piaskowanie, sodowanie, suchy lód), w jej przypadku nawet 1 mm usunięcie materiału nie wpływa na wygląd finalny kamienia. W przypadku płyt gładkich jesteśmy w sumie skazani na metodę czyszczenia wodą z dodatkiem środków chemicznych. Istnieje jeszcze metoda czyszczenia piaskowca laserem, ale ze względu na jej wysokie koszty nie będę jej tutaj opisywał.

Czy warto zabezpieczać piaskowca. Elewacja z piaskowca wyczyszczona przez naszą firmElewacja pomimo swojego wieku posiadała niewiele ubytków. Inwestor  życzył sobie uzupełnienia miejsc po dawnych drzwiach, oraz wypełnienia szczelin dyletacyjnych. Znalazienie piaskowca do wypełnienia miejsc po dawnych drzwiach było dosyć problematyczne. Użyliśmy kamienia o zbliżonej barwie do reszty elewacji.

Po zakończeniu czyszczenia, elewacja została pokryta powłoką antygrafitti.

Pomysł stosowania piaskowca na schodach, nie jest najlepszym pomysłem. Jego kruchość, oraz mała odporność na ścieranie powoduję że nie jest on odpowiednim materiałem do tego typu zastosowań.

Poniżej linki przedstawiające prace związane z czyszczeniem piaskowca

Anielska cierpliwość

Jaśniej

Chemia działa

 

logo3 nowe

KOMPLEKSOWE CZYSZCZENIE RÓŻNYCH POWIERZCHNI

ABY UZYSKAĆ WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT OFEROWANYCH PRZEZ NAS USŁUG ZADZWOŃ LUB NAPISZ

+48 698-805-600 

E-mail krzysztof.oldak@ostech.pl