Czyszczenie piaskowca
Mycie kamienia naturalnego jakim jest piaskowiec, należy do najtrudniejszych zagadnień naszej branży. Świadczmy usługi czyszczenia wielu powierzchni, jednak naszą specjalizacją jest czyszczenie piaskowca. Cennik usługi czyszczenie piaskowca, zależny jest od wielu czynników. Stanu zabrudzeń, sposobu jego czyszczenia, uzupełniania ewentualnych ubytków, czy końcowej impregnacji.
Piaskowiec to zwięzła drobnoziarnista skała osadowa, powstaje w wyniku lityfikacji (cementacji) piasku. Ze względu na swoje walory, estetyczne bardzo często stosowany w naszym kraju. Nadaje prestiżowy wygląd miejsc, które zdobi. Niestety piaskowiec jest bardzo chłonny i nieodpowiednio zabezpieczony szybko traci na swoim wyglądzie. Czyszczenie elewacji z piaskowca, jest najczęściej wykonywaną usługą związaną z tym kamieniem.
Dlaczego czyszczenie piaskowca jest takie trudne?
Piaskowiec jest bardzo kruchym materiałem, i podatnym na uszkodzenia. Czyszczenie piaskowca, powinno zostać przeprowadzone w sposób nie uszkadzający jego powierzchni, oraz nie zmieniający jego barwy. Ważne jest, aby mycie piaskowca było odpowiednio przemyślane. Pół biedy kiedy uszkodzi się kawałek płyty na nowoczesnej elewacji, można ją będzie wymienić. Co innego, kiedy pracuje się z zabytkowym nagrobkiem, pomnikiem , czy rzeźbą. Jeśli coś zostanie zniszczone, to już tego tak łatwo nie wymienimy.
Czyszczenie pomników Warszawa
Mycie pomników z piaskowca wymaga najwięcej uwagi. Przez lata zwietrzały piaskowiec jest jeszcze mniej odporny na wszelkie próby czyszczenia.
Rzeźba przedstawiona na zdjęciach powyżej, wymagała kilku dni delikatnego czyszczenia. Warstwa po warstwie zdejmowane były zanieczyszczenia, aż do momentu osiągnięcia pełnego sukcesu. Przez 100 lat na tym pomniku nie została przeprowadzona konserwacja piaskowca, nam się udało. Niech cieszy oko nas wszystkich.
Mycie pomników cennik
Takich usług nie wykonuje się na metry, czy na czas. Jakie są metody na czyszczenie pomników? Na początek przedstawię metodę parowo-chemiczną, stosowaną w naszej firmie. Odpowiednio przygotowana myjka, wytwarza parę wodną o temp min. 140oC. Para wodna ma właściwości dezynfekujące i myjące. Gorąca kąpiel, wstępnie rozpuszcza i zabija wszelką korozję biologiczną. Ciemne plamy na piaskowcu, to w większości pleśń, grzyby, porosty. Duża część tych zanieczyszczeń znajduje się także wewnątrz kamienia. Gdybyśmy zrobili eksperyment i przecieli taki pomnik na pół, okazałoby się, że ciemne plamy są także w całej strukturze kamienia. Niestety sama para nie usuwa wszystkich zanieczyszczeń i mycie pomników bez stosownej chemii nie będzie możliwe. Czyszczenie piaskowca wymaga cierpliwości bywa, że zabiegi aplikacji chemii, i jej spłukiwania należy przeprowadzić kilkanaście razy aż do uzyskania zadowalającego efektu.
Czyszczenie pomników to także metody suche
Czyszczenie pomników to także metody suche np. czyszczenie laserem. Najnowocześniejsza metoda czyszczenia, zdobywa coraz większe zaufanie. Ze względu na wysoką cenę zakupu, jedynie kilka firm posiada w Polsce taki sprzęt. Czyszczenie piaskowca tą metodą jest szczególnie zalecane przez konserwatorów zabytków. Metoda, bardzo delikatna, sucha, można ją stosować wszędzie tam, gdzie standardowe mycie piaskowca wodą nie ma racji bytu.
Metody strumieniowo ścierne. Metoda potocznie nazywana piaskowaniem, polega na obróbce powierzchni materiałem ściernym. Może nim być np. piasek, kulki szklane, szlaka pomiedziowa, korund, łupiny orzechów. Sprężone powietrze wprawia w ruch materiał ścierny, a ten uderzając o powierzchnię odrywa drobiny zanieczyszczeń. Metoda piaskowania z wodą, nazywa się piaskowaniem na mokro. Coraz częściej do obróbki stosuje się mniej agresywne ścierniwa takie jak soda, wtedy czyszczenie nazywa się sodowaniem lub lód i wtedy ma to nazwę czyszczenie suchym lodem. Zatem jak widać istnieje kilka metod na czyszczenie pomników. Cennik usług będzie zawsze inny ze względu na stosowaną metodę.
Czyszczenie piaskowca pastami błonotwóczymi
Stosuje się wszędzie tam, gdzie nie można stosować czyszczenia z użyciem wody lub piaskowania. Specjalna zawiesinę, rozprowadza się po powierzchni piaskowca i zostawia do wyschnięcia. Po upływie około 24 godzin, odrywa się warstwę lateksu z wchłoniętymi zanieczyszczeniami.
Mycie piaskowca na elewacji. Ze względu na duże zainteresowanie usługą czyszczenie piaskowca. Przekonstruowaliśmy do tego celu naszą maszynę.
Chcieliśmy posiadać sprzęt o parametrach przewyższających brytyjski „Doff System” aby czyszczenie piaskowca parą było jeszcze bardziej efektywne. W sezonie 2021 urządzenie będzie także możliwe do wynajmu, wraz z niezbędnymi akcesoriami i chemią. Sprzęt oprócz czyszczenia parą, posiada także możliwość czyszczenia zimną wodą.
Impregnacja piaskowca
Jeśli mycie piaskowca zostanie zakończone, następnym krokiem jest impregnacja piaskowca. Ale czy tak jest zawsze? Powierzchnia z kamienia przeznaczona do impregnacji powinna być sucha, zatem dobrze jest, aby piaskowiec miał troszkę czasu, żeby „odpocząć”. Zdarzyło nam się kilka razy, że pomimo tego że czyszczenie piaskowca zostało przeprowadzone wzorowo, to po kilku dniach na elewacji pojawiły się białe wykwity. Musieliśmy wypłukać całą elewację raz jeszcze. Impregnacja piaskowca, powinna być przeprowadzona wtedy, kiedy mamy pewność, że kamień jest suchy i dobrze wypłukany. Impregnaty na bazie rozpuszczalników, nie tolerują wody w momencie aplikacji i kilka godzin po jej zakończeniu. Także jeśli istnieje szansa na opady, powinniśmy odłożyć impregnację piaskowca na inny termin.
Hydrofobizacja czyli impregnacja piaskowca
Hydrofobizacja czyli impregnacja piaskowca to proces nadawania powierzchniom lub całym przestrzeniom własności hydrofobowych czyli odpychania wody. Hydrofobizację przeprowadza się w celu zapobiegania wnikaniu wody w głąb struktury materiałów. Bardzo nasiąkliwy piaskowiec poprzez hydrofobizację ma zmniejszony dostęp wody z zewnątrz. Najprościej mówiąc, im bardziej suchy będzie piaskowiec, tym szanse na jego porastanie przez glon i grzyby są mniejsze. Ważne jest, aby impregnacja piaskowca była przeprowadzona przynajmniej dwukrotnie. Piaskowiec po jednokrotnej aplikacji, nigdy nie będzie równomiernie zabezpieczony, co często jest widoczne po kilku latach. Miejsca niezabezpieczone będą się brudzić szybciej, a tam gdzie impregnat został nałożony kamień będzie wyglądał jak nowy. Piaskowiec impregnujemy zawsze do jego wysycenia czyli momentu w którym już nie chce przyjmować więcej impregnatu.
Rodzaje impregnatów
Najczęściej stosowane impregnaty, używane do hydrofobizacji piaskowca są na bazie silanów i siloksanów. W zależności od wersji dzielimy je na wodne lub rozpuszczalnikowe. Impregnaty wodne występujące najczęściej w plastikowych opakowaniach, jak sama nazwa wskazuje są w postaci emulsji wodnej. Impregnat taki ma mniejszą penetrację materiału, i nie impregnuje tak głęboko. Jeśli piaskowiec w jakimś miejscu nie będzie suchy, woda z impregnatu zwiąże się wodą w kamieniu, a ta z kolei po jakimś czasie odparuje. Impregnaty rozpuszczalnikowe, występują w metalowych opakowaniach. Impregnat taki dużo mocniej wnika w strukturę materiału, ze względu na rozpuszczalnik w nim zawarty. Jak wykazują testy, impregnat rozpuszczalnikowy kilkukrotnie bardziej penetruje powierzchnię w stosunku do impregnatu wodnego. Niektórzy producenci stosuje także impregnaty w postaci past. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie standardowy oprysk czy nanoszenie wałkiem lub pędzlem nie może mieć miejsca, np. sufity. Impregnat w postaci pasty, może być aplikowany jednokrotnie. Błędy w impregnacji. Niestety i takie rzeczy się zdarzają. Piaskowiec jeszcze potrafi wybaczyć pewne błędy ale granit już mniej. Często można się spotkać z sytuacją, że jasna elewacja wykonana z granitu, posiada na środku płyty ciemną plamę. Wykonawca niby chciał dobrze, ale nie pozwolił płycie wyschnąć i uwięził wodę w płycie impregnatem. Ważna rzecz, dobry impregnat pozwala oddychać materiałowi, nie jest powłoką w 100 procentach zatrzymujących wodę. Impregnat ma chronić przed dostawaniem się wody z zewnątrz do środka, oraz pozwolić na odprowadzanie pary wodnej z budynku na zewnątrz.
Oszustwa z odnowieniem piaskowca. Często czyszczenie piaskowca, nie przynosi satysfakcji w 100%, to znaczy są miejsca których nie można, lub nie da się doczyścić. W takim przypadku stosuje się pewien fortel, nazywany lazerunkiem. Dobiera się farbę o kolorze najbardziej zbliżonym do piaskowca i w odpowiednich proporcjach miesza z impregnatem. Tak cudowna mieszanina „pudruje” niedoskonałości kamienia.