Strona główna » Mycie elewacji

Mycie elewacji

  • by

Terminologia tak rozległa jak różnorodność materiałów stosowanych do jej wykończenia. Elewacje tynkowe, najczęściej spotykane w budownictwie jedno oraz wielorodzinnym. Blogi segmenty, oraz domy często mają  elewację wykonaną z tego materiału. W przypadku budynków nieco starszych, elewacja tynkowa cienkowarstwowa jest najtańszym sposobem ożywienia kolorystyki budynku, wraz z jego ociepleniem. Niestety, ten rodzaj elewacji bardzo szybko ulega zabrudzeniu, a w szczególności miejsca od strony północnej. Obecnie tynki cienkowarstwowe mające w swoim składzie silikon, są nieco odporniejsze na tego rodzaju zabrudzenia.

Jak utrzymać elewację w dobrej formie?

Jeśli nasza elewacja, po jakimś czasie pokryje się zielonymi nalotami powinniśmy odpowiednio wcześniej zareagować, tak by możliwe łatwe było pozbycie się zabrudzeń.  Systematyczne czyszczenie elewacji, pozwoli utrzymać ją w odpowiednim stanie. Także koszt czyszczenia takiej elewacji będzie odpowiednio niższy, niż w przypadku silnych biologicznych zabrudzeń.  Sam proces czyszczenia będzie odpowiednio łagodniejszy, niższe zużycie środków chemicznych, niższe ciśnienie wody, oraz niższa temperatura wody stosowana do czyszczenia elewacji. Jeśli będziemy zwlekali zbyt długo z czyszczeniem elewacji, zmuszeni będziemy do jej późniejszego malowania, i w takim przypadku, przed jej ponownym pomalowaniem, potrzebowali będziemy ją wcześniej umyć.

mycie elewacji 15 mycie elewacji

Czy można zabezpieczyć elewację przed zabrudzeniami?

O ile w przypadku elewacji wykonanych z kamienia czy cegły, do zabezpieczenia elewacji można zastosować różnej maści impregnaty, o tyle przypadku porowatych elewacji cienkowarstwowych takie rozwiązanie nie specjalnie się sprawdza. Po pierwsze zużycie dobrej klasy impregnatu będzie na takiej powierzchni dość znaczne, a tym samym koszt takiej impregnacji może wynieść przeszło 50 zł z metra. Po drugie nałożenie dwóch powłok takiego impregnatu, wcale nie da nam gwarancji że elewacja nie zabrudzi się w stosunkowo krótkim czasie. Moim zdaniem, jedynym sposobem zabezpieczenia elewacji, jest zastosowanie biobójczego środka czynnego. Naniesiony na powierzchnie tynku, nie tworzy żadnej powłoki , jedynie wraz z opadami deszczu uwalniane są biocydy niszczące zielone naloty.

Jako jedna z niewielu firm zajmujących się czyszczeniem specjalistyczny posiadamy własny podnośnik koszowy niezbędny do przeprowadzenia prac na wysokościach. Dzięki temu nie  zerkamy nerwowo na zegarek podczas wykonywanych prac, oraz możemy zaproponować swoim klientom kompleksową ofertę związaną z myciem i impregnacja elewacji.

Mycie elewacji z piaskowca